Żużela - Kapliczka Św. Urbana

Żużela – Kapliczka Św. Urbana

Kapliczka w formie słupa, znajdująca się za wsią Żużela przy drodze w kierunku Krapkowic. Kapliczka ta jest znana w Żużeli jako kapliczka św. Urbana, gdyż właśnie tu znajduje się figura naszego patrona. Od niedawna rokrocznie odbywają się przy tej kapliczce nabożeństwa ku czci św. Urbana wraz z procesją oraz Mszą św. w parku.

Kapliczka ta pochodzi z początków XIX w. Znajdowała się tu bardzo stara drewniana zabytkowa figura św. Urbana, która niestety została skradziona. Aby miejsce figury nie było puste, p. J. Gabrielczyk, mieszkaniec Żużeli, zakupił figurę św. Urbana w miejsce skradzionej, aby w dalszym ciągu nasz święty na patronował.

Żużela - Krzyż obok domu Państwa Glombików

Żużela – Krzyż obok domu Państwa Glombików

 

Krzyż obok domu państwa Glom bików. Krzyż wysoki, z miejscem przeznaczonym na figurę oraz z płytą wmurowaną na której widnieje napis: „Heiliger Johannes bitte bei Gott für uns Gewidmet” Johan Glombik 1902r.

Jak wynika z daty, krzyż został wzniesiony na początku naszego wieku t.j. 1902r., w czasie kiedy to syn p. Glombika zmarł na groźną wtedy chorobę, gruźlicę. Syn miał 18 lat, dlatego też, ojciec Johanna postanowił zbudować ten krzyż na jego pamiątkę.