Żużela - Krzyż przy drodze Brożec oraz Stradunia

Żużela – Krzyż przy drodze Brożec oraz Stradunia

Krzyż przy drodze w kierunku Brożec. Krzyż ten jest dosyć okazały, dobrze zbudowany, z miejscem przeznaczonym na figurkę. Kiedyś znajdowała się tam figura Matki Bożej Bolesnej, jednak uległa zniszczeniu.

Na temat historii owego krzyża niestety niewiele wiadomo. Jedynie tyle, iż fundatorem był p. Pietruszka, dziadek p. Maksymiliana Goldmana. Na krzyżu zostały wyryte słowa: „Christ geh nicht ohne Gruss vorbei denk das ich dein Erlöser sei. Gegrüsset seist du Maria! Errichtet von Familie Pietruschka 1913r. „.   Teraz krzyżem opiekuje się p. R. Goldman.

Krzyż znajdujący się przy drodze wiodącej do Straduni. Nie mamy zbyt wielu danych na temat tego krzyża. Wiadomo jedynie tyle, że kiedyś mieszkańcami Żużeli była rodzina Nalepów, tam w tym miejscu posiadali swoje pole. Jednak po tej rodzinie nie było następcy, który zająłby się gospodarstwem, dlatego posiadłość ta została sprzedana. Fundatorami tego krzyża była rodzina Nalepa, zresztą wynika to ze słów znajdujących się na krzyżu: „Fundiert von Frau Luise Nalepa 1892r.”